Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
michalek polkolonie720x130

Artykuły filtrowane wg daty: sobota, 10 czerwiec 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

Projekcja zakazanego niegdyś filmu o zakładzie "Renifer" w Świdnicy

Zapraszamy na wyjątkową projekcję zakazanego filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Nie wiem" o świdnickim zakładzie „Renifer”!

11 czerwca 2017 godz.17:00
Świdnicki Ośrodek Kultury | Sala Teatralna

Mało kto pamięta dziś, że jeden z najważniejszych filmów dokumentalnych w dorobku Krzysztofa Kieślowskiego jest ekranową spowiedzią pracownika Dolnośląskich Zakładów Białoskórniczo - Rękawiczniczych “Renifer” w Świdnicy. 
Z uwagi na wartość filmową i historyczną, a także lokalny kontekst zdecydowaliśmy się włączyć ten tytuł do programu „Okiem Młodych”. 

Po projekcji filmu zapraszamy na dyskusję, w której udział wezmą: Krzysztof Wierzbicki – współpracownik Kieślowskiego; Maria Bor – artystka-rzeźbiarka, która w otoczeniu zakładu wykonała stojącą po dziś dzień rzeźbę renifera oraz Henryk Buczek - wieloletni pracownik "Renifera", zatrudniony jako główny technolog i kierownik przygotowania produkcyjnego.

„Nie wiem” (1977) to jeden z filmów (obok “Z punktu widzenia nocnego portiera” i „Dworca”), które odwiodły Krzysztofa Kieślowskiego od dokumentu. Reżyser po pierwszych pokazach zakazał rozpowszechniania tej filmowej spowiedzi pracownika dolnośląskich zakładów przemysłowych. 

Po latach możemy cieszyć się wersją ocenzurowaną (bez personaliów poszczególnych aktorów zdarzenia) tego ważnego filmowego świadectwa. Dostajemy przejmujący obraz człowieka, który stracił wiarę w socjalizm i ideę zespołowego działania dla wyższego celu. Wydaje się, że za fiasko peerelowskiego projektu świata pracy Polska płaci cenę do dziś, co przejawia się w niskim zaufaniu społecznym czy dystansie do zbiorowych wysiłków na rzecz wspólnego dobra. Swoje dokłada tutaj późny kapitalizm, ale film pozostaje dowodem trudności, z jakimi mierzyli się Polacy ery socjalistycznej.
Czytaj dalej...

Uniwersjada seniorów

Są dowodem na to, że w każdym wieku można tryskać energią - ponad 100 seniorów z Uniwersytetów Trzeciego Wieku uczestniczyło wczoraj w zawodach sportowych organizowanych na OSiR w Świdnicy.

Do sportowej rywalizacji stanęły drużyny z Dzierżoniowa, Ząbkowic Śląskich, Żarowa, Nowej Rudy, Wałbrzycha oraz gospodarze ze Świdnicy. Wśród konkurencji znalazły się m.in.  turniej rycerski, rzut lotkami, bieg kelnerski, sadzeniu ziemniaków. Najwięcej emocji i –przez wietrzną pogodę – trudności przysporzył zawodnikom rzut beretem.

Całość odbyła się na terenie campingu przy świdnickim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Na gości czekały napoje i poczęstunek. Zwycięskie drużyny nagrodzone zostały pucharami, statuetkami oraz dyplomem. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z UTW z Żarowa, drugie drużyna UTW z Nowej Rudy, a trzecie UTW z Ząbkowic Śląskich. 
Czytaj dalej...

Bezpieczna babcia, bezpieczny dziadek

Pomimo licznych apeli ze strony policji, w dalszym ciągu otrzymujemy informacje o seniorach, którzy dali się oszukać metodą dla wnuczka. Aby zapobiegać takim incydentom, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zorganizował konkurs dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych pt. napisz list “Kochana Babciu, Najdroższy Dziadku”- „ Babciu, dziadku – nie daj się oszukać!”.  1 miejsce zdobył Olgierd Hodel ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie.

Warunkiem przystąpienia do konkursu było indywidualne napisanie listu kierowanego do seniora (babci, dziadka, cioci, wujka, sąsiada itp.), w którym pojawią się: ostrzeżenia o współczesnych zagrożeniach dla osób starszych, porady i wskazówki jak można ich uniknąć, zapewnienie wsparcia rodziny, bliskich, innych osób lub instytucji.
Do komendy wpłynęło ponad 800 listów,  a najwyżej oceniona została praca ucznia Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie. Olgierd Hodel odebrał puchar oraz dyplom z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu. To jednak nie koniec nagród dla finalisty. Podwójne zaproszenia do wrocławskiego Teatru Muzycznego „Capitol” na spektakl „Trzej Muszkieterowie” otrzymał od dyrektora teatru. W trakcie uroczystej gali wręczenia nagród,  odbyły się także zajęcia w Wydziale Kryminalistyki.

/UG Świdnica/
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS