Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
michalek polkolonie720x130

Artykuły filtrowane wg daty: środa, 14 czerwiec 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

Mistrzostwa Polski w hokeju na rolkach odbędą się w Świdnicy!

  • Dział: SPORT
Ostatnie przetarcie przed TWG 2017. Najlepsi hokeiści na rolkach zagrają w Świdnicy! Finałowe zawody z udziałem ośmiu najlepszych zespołów w kraju będą ostatnim testem przed świdnicką częścią The World Games 2017. Od 23 do 25 czerwca w wyremontowanej hali lodowiska kibice zobaczą aż 20 meczów. Na wszystkie jest wstęp wolny!

W szranki staną drużyny: CCM Mad Dogs Sopot, Bombers Malbork, Marsjanie Opole, Tempish Polonia Bytom, Team Hockey Łódź, MadMag Naprzód Janów Katowice, Czarne Pantery Cieszyn i LUCE Powerslide Bielsko-Biała.  Finaliści zostali wyłonieni w drodze turniejów eliminacyjnych, w których brało udział czternaście drużyn. Wywalczonego przed rokiem tytułu mistrzowskiego będą bronić hokeiści z Bytomia.

Hokej na rolkach jest młodszym bratem bardziej znanej odmiany na lodzie. Obie dyscypliny są podobne, ale są i różnice. Na rolkach gra się na specjalnej podłodze. Nieco mniejsze są bramki, a na placu gry przebywają drużyny liczące po pięciu, a nie po sześciu zawodników. Też gra się za to krążkiem, ale nie jednolitym i kauczukowym, a wykonanym z plastiku i wzbogaconym o specjalne wypustki. W hokeju na rolkach nie ma spalonych i uwolnień, nie można też grać „ciałem”, a mecz trwa dwie, a nie trzy części po 20 minut każda. Za to statystycznie pada dużo więcej bramek… 

Dyscyplina jest coraz bardziej popularna, także w Polsce. – W czternastu klubach mamy 293 licencjonowanych zawodników. Na ostatnich Mistrzostwach Świata nasza reprezentacja zajęła bardzo wysokie dziewiąte miejsce w stawce 22 drużyn. Między innymi pokonaliśmy Szwedów. Mistrzami świata zostali Czesi, druga była Kanada, a trzecia Francja. W kadrach drużyn klubowych i kadry narodowej są czołowi polscy zawodnicy „lodowi”: Maciej Urbanowicz, Paweł Dronia czy Bartłomiej Bychawski – mówi Adam Rozenberg, przewodniczący komisji Hokeja na Rolkach Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich.

Do udziału w imprezie zachęca dyrektor Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Jerzy Żądło.  – Zapowiada się bardzo ciekawe sportowe wydarzenie, jakiego w Świdnicy jeszcze nie było. Serdecznie zapraszam do odwiedzin naszego obiektu i poznania tej dyscypliny sportu. Jestem pewny, że emocji nie zabraknie. Na wszystkie mecze jest wstęp wolny.
Mistrzostwa Polski w hokeju na rolkach będą ostatnim testem obiektu lodowiska i organizatorów przed świdnicką częścią The World Games Wrocław 2017. Przypomnijmy, że w Świdnicy rozdane zostaną medale właśnie w hokeju na rolkach (w turnieju zagra reprezentacja Polski) oraz jeździe figurowej na wrotkach.
TWG odbędzie się od 20 do 30 lipca we Wrocławiu, Świdnicy, Jelczu-Laskowicach, Trzebnicy i Szymanowie. Będzie to największa impreza sportowa organizowana w Polsce. W liczbach to 31 sportów, 26 obiektów i około 4 tysięcy sportowców z ponad 100 krajów.

Mistrzostwa Polski w hokeju na rolkach  Terminarz gier
Świdnica, hala lodowiska, ul. Śląska 35
Piątek, 23.06
Mecze grupowe: 15.00, 16.15, 18.00, 19.15
Ceremonia otwarcia: 17.30
Sobota, 24.06
Mecze grupowe: 9.00, 10.15, 11.30, 12.45, 14.00, 15.15, 16.30, 17.45
Baraże o półfinał: 19.00, 20.15
Niedziela, 25.06
9.00 – mecz o 7. miejsce
10.15 – mecz o 5. miejsce
11.30 – półfinał
12.45 – półfinał
14.45 – mecz o 3. miejsce
16.00 – mecz o 1. miejsce
17.30 – ceremonia zakończenia, dekoracja
Wstęp wolny

/OSiR Świdnica, opr.red./
Czytaj dalej...

Wakacyjne Pociągi Muzealne

Już w najbliższą niedzielę 18.06.2017 roku z Jaworzyny Śląskiej przez Świdnicę i Krzyżową do Dzierżoniowa wyruszy pociąg specjalny „Hilbert”, który poprowadzi lokomotywa parowa Tkt48-18 z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Tym samym zainaugurowana zostanie kolejna edycja przejazdów „Wakacyjnych Pociągów Muzealnych”, które w weekendy od lipca do końca sierpnia przemierzać będą linię podsudecką z Jaworzyny Śląskiej do Dzierżoniowa.

Zapraszamy do wzięcia udziału w tym przejeździe wszystkich mieszkańców, a dodatkową atrakcją tego przejazdu będzie zwiedzanie zabytkowego młyna Hilberta w Dzierżoniowie. Bilety na pociąg „Hilbert” w zależności od trasy można nabyć u konduktora na pokładzie pociągu. Skład pociągu będzie się składał z  lokomotywy parowej TKt48-18 z 1951 r. oraz trzech wagonów osobowych z lat 20-tych XX wieku. Partnerem wspierającym „Wakacyjne Pociągi Muzealne” jest Gmina Miasto Świdnica.

Ceny biletów w jedna stronę ze Świdnicy na przejazd pociągiem specjalnym w dniu 18.06.2017r.:

ŚWIDNICA – KRZYŻOWA
Dorośli: 10.00 zł / os.
Dzieci* i młodzież ucząca się do 18-tego roku życia: 6.00 zł / os.
Dzieci do lat 3 podróżują nieodpłatnie

ŚWIDNICA – DZIERŻONIÓW
Dorośli: 20.00 zł / os.
Dzieci* i młodzież ucząca się do 18-tego roku życia: 12.00 zł / os.
Dzieci do lat 3 podróżują nieodpłatnie

ROZKŁAD JAZDY POCIĄGU INAUGURACYJNEGO:

10:54 Jaworzyna Śląska (STACJA PKP),
11:05 / 11:08 Świdnica Miasto
11:16 / 11:19 Krzyżowa
11:42 Dzierżoniów Śląski
12:00 -13:00 ZWIEDZANIE MŁYNA Z PRZEWODNIKIEM
13:25 Dzierżoniów Śląski
13:48 / 13:51 Krzyżowa
13:59 / 14:02 Świdnica Miasto
14:13 Jaworzyna Śląska (STACJA PKP)
Czytaj dalej...

Spektakl z udziałem świebodziczan

W imieniu Społecznego Gimnazjum Akademickiego zapraszamy na kolejną odsłonę międzypokoleniowego spektaklu z udziałem rodziców, uczniów szkoły a także znanych osobistości Świebodzic.
Świebodziczanie mieli okazję obejrzeć już m. in. „Zemstę”, „Śluby panieńskie”, „Poskromienie złośnicy”. Tym razem na scenie dawnego Klubu Włókniarz wystawione zostaną „Damy i huzary” Aleksandra Fredry.
Spektakl będzie można obejrzeć w niedzielę, 18 czerwca, o godz. 18:00. A w rolach głównych zobaczymy m. in. burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza, radnych miejskich: Zofię Marek, Teresę Małecką, Jarosława Dąbrowskiego, Lesława Podhalicza, Dariusza Błaszczyka.
Zapowiada się świetna zabawa, serdecznie zapraszamy. 
Czytaj dalej...

Zmiana przepisów dot. wycinki drzew w Świdnicy

Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świdnicy informuje, że z dniem 17 czerwca  br. wejdą w życie  zmiany w przepisach dotyczących usuwania drzew i krzewów.
Obowiązek uzyskiwania zezwolenia nie dotyczy osób fizycznych w przypadku gdy usuwane drzewa lub krzewy rosną na nieruchomościach stanowiących własność tych osób i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Z zastrzeżeniem, że właściciel takiej nieruchomości jest obowiązany dokonać zgłoszenia  zamiaru usunięcia drzewa do prezydenta miasta.
Zgłoszenie powinno zawierać :
  • imię i nazwisko wnioskodawcy,
  • oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte,
  • rysunek lub mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.
Po dokonaniu zgłoszenia pracownicy Biura Ochrony Środowiska muszą dokonać oględzin drzewa, a więc z jego usunięciem trzeba się wstrzymać do czasu przeprowadzenia postępowania administracyjnego.
Z obowiązku dokonanie zgłoszenia zwolnione są  drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm (nad poziomem gruntu)  nie przekracza 50 cm.
W stosunku do wszelkich jednostek organizacyjnych (wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, ogrody działkowe, itp.), osób fizycznych i prawnych prowadzących działalność gospodarczą, a także osób fizycznych nie będących właścicielami (użytkownicy wieczyści, dzierżawcy) pozostaje obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów. Z obowiązku uzyskania zezwolenia zwolnione są  drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm (nad poziomem gruntu)  nie przekracza 50 cm.
Szczegółowe informacje można uzyskać w  Biurze Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego – tel. 74/ 856 29 37, 74/ 856 28 86, pokój nr 231.


/UM Świdnica/
Czytaj dalej...

Milion dla przychodni w Świebodzicach

Dobre wiadomości napłynęły z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Samorząd województwa wybrał 37 dolnośląskich ośrodków zdrowia, które otrzymają w sumie 68 milionów złotych na modernizację i zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Wśród nich jest świebodzicka przychodnia samorządowa.

Pieniądze, o których mowa, pochodzą z konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i zostały rozdysponowane głównie wśród ośrodków związanych z opieką podstawową (POZ) i ambulatoryjną (AOS). Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. W sumie złożonych zostało 71 wniosków. Ostatecznie, po ocenie merytorycznej i formalnej zarząd województwa zdecydował o wsparciu 37 najlepszych projektów. Wśród nich znalazł się projekt SP ZOZ Miejskiej Przychodni Zdrowia w Świebodzicach.

- Projekt dotyczył dofinansowania zakupu aparatu RTG, USG oraz platformy osobowej – wylicza Adrian Szewczyk, dyrektor MOZ. - Opiewa na kwotę ponad 1 000 000 zł, z czego po weryfikacji możliwe jest zrefundowanie do 85% z funduszy unijnych. Mamy nadzieję, że dzięki temu  uda się wymienić aparat RTG na nowoczesne, w pełni cyfrowe urządzenie, oraz wymienić wyeksploatowaną windę. Projekt przewiduje tez zakup kolejnego aparatu USG. Diagnostyka tym sprzętem staje się normą i kolejne urządzenie ułatwi dostęp do tego rodzaju badań  - podkreśla Adrian Szewczyk.

/UM Świebodzice/
Czytaj dalej...

Zadłużenie Świebodzic spadło o 800 tysięcy złotych

Bezwzględną większością głosów burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu w 2016 roku. Sesja absolutoryjna odbyła się we wtorek, 13 czerwca.

Wykonanie budżetu najlepiej określają liczby. Zaplanowane dochody zostały zrealizowane w 98,69 %, zaś wydatki w wysokości 95,91 %. Zadłużenie gminy to zaledwie17, 68 % ogółem dochodów gminy.
- Dziękuję wysokiej Radzie za elastyczne podejście i pomocną współpracę, która umożliwia na bieżąco korygowanie budżetu, wprowadzanie nowych środków czy zadań – podkreślał przed głosowaniem burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Rok 2016 był – zdaniem burmistrza Bogdana Kożuchowicza – rokiem stabilizacji finansowej.
- Zadłużenie spadło o ponad 800 tys. zł, a koniec roku zamknął się nadwyżką – przytaczał liczby burmistrz. – Przygotowaliśmy szereg projektów do Aglomeracji Wałbrzyskiej, i dziś mamy satysfakcję, bo jak dotąd wszystkie zostały zatwierdzone, a większość umów jest już podpisana.

Burmistrz odniósł się także do wydatków na inwestycje.
- Były one nieco niższe, niż w latach poprzednich, to ok. 6 mln zł, ale muszę podkreślić, że w trakcie roku budżetowego wielokrotnie przesuwaliśmy środki na remonty i prace bieżące, które ostatecznie zamknęły się sumą 4,5 mln zł, co daje kwotę 10,5 mln zł, czyli mniej więcej tyle, ile od lat przeznaczamy na inwestycje – zaznaczył burmistrz.

Komisja Rewizyjna pod przewodnictwem radnego Zbigniewa Opalińskiego nie miała wątpliwości, że budżet został zrealizowany rzetelnie, wydając pozytywną opinię w tej kwestii. Pozytywną opinię przesłała także Regionalna Izba Obrachunkowa.
W posiedzeniu Rady Miejskiej wzięło udział 18 radnych, 14 było za udzieleniem absolutorium, dwóch wstrzymało się od głosu, dwóch było przeciw.
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS