Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
michalek polkolonie720x130

Artykuły filtrowane wg daty: czwartek, 08 czerwiec 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

KONCERT RODZINNY w Filharmonii Sudeckiej

Filharmonia Sudecka zaprasza serdecznie na KONCERT RODZINNY 11 czerwca o godzinie 11 do sali koncertowej przy ulicy Słowackiego 4. Wystąpi Orkiestra Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego. Przygotowaliśmy dla najmłodszych słuchaczy bajkę symfoniczną Sergiusza Prokofiewa PIOTRUŚ I WILK. Partie narratora wykona aktorka Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu Joanna Łaganowska.

Sergiej Prokofiew napisał bajkę symfoniczną na kanwie ludowej bajki sławiącej dzielnego chłopca, który przechytrzył wilka. Zamówienie złożyła Natalia Sac, dyrektor i kierownik artystyczny Moskiewskiego Centralnego Teatru Dziecięcego. Prawykonanie odbyło się 2 maja 1936 roku w ramach ówczesnego cyklu „Poznajemy instrumenty muzyczne”. Każdą z postaci symbolizuje w utworze inny instrument: Ptaszka – flet, Kaczuszkę – obój, Kota – klarnet, Wilka – rogi, Piotrusia – kwintet smyczkowy, Myśliwych – talerze i duży bęben. Prokofiew postawił sobie pedagogiczny cel przedstawienia najmłodszym możliwości orkiestry symfonicznej oraz brzmienia poszczególnych instrumentów. Muzyka obfituje w konwencjonalne efekty ilustracyjne, takie jak fletowy świergot Ptaszka, perkusyjne strzały Myśliwych, nosowe, obojowe kwakanie Kaczuszki. Niewinną bajkę symfoniczną skomponował w ciągu zaledwie kilkunastu dni, w przerwie od pisania pieśni masowych i kantaty na dwudziestolecie rewolucji październikowej. Wokół szalał stalinowski terror... Ten z pozoru błahy utwór przebił jednak sławą „poważną” twórczość Prokofiewa i króluje do dziś na estradach, wychowując kolejne pokolenia melomanów.

Serdecznie zapraszamy dzieci z rodzicami lub opiekunami do "magicznego świata wyobraźni"!Czytaj dalej...

Już jutro koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Sudeckiej

Filharmonia Sudecka zaprasza serdecznie na koncert kameralny 9 czerwca o godzinie 19 do sali koncertowej przy ulicy Słowackiego 4. Wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Grzegorza Brajnera. Solistką koncertu będzie Marta Magdalena Lelek - skrzypce.

Usłyszycie Państwo:
Feliksa Nowowiejskiego - Poemat symfoniczny "Pożegnanie Ellenai" op. 17 nr 3 - recytacja Piotr Mokrzycki
Wolfganga Amadeusza Mozarta - Serenadę "Eine kleine Nachtmusk"
Andrzeja Panufnika - Koncert skrzypcowy
Mieczysława Karłowicza - Serenadę na orkiestrę smyczkową op. 2

Serdecznie zapraszamy!

Charakterystyczne dla romantyzmu nawiązywanie do literatury w muzyce i malarstwie inspirowało również kompozytorów przełomu XIX i XX wieku, a w Polsce twórców młodopolskich. Poemat symfoniczny „Pożegnanie Ellenai” op. 17 (1915) Feliksa Nowowiejskiego jest nawiązaniem do poematu Juliusza Słowackiego „Anhelli”. Kompozytor manifestował swój patriotyzm podejmując temat polskiego mesjanizmu oraz niezbywalnych wartości duchowych w kontekście dziejów narodowych. 

Koncert skrzypcowy (1971) Andrzeja Panufnika powstał na zamówienie wybitnego wiolinisty Yehudi Menuhina. „Zdecydowałem się, że przede wszystkim muszę wyeksponować skrzypce jako instrument o ciepłym, ekspresyjnym wyrazie. (...) Pisząc na skrzypce, ulegałem, jak sądzę, oddziaływaniu mych dziecięcych wspomnień - zapachu drewna, z którego mój ojciec budował swe instrumenty, i nieustannego grania mojej matki (...) utwór ten stał się jakąś pielgrzymką w przeszłość i (...) wypełnił się polską atmosferą” wspominał kompozytor.

Pozycję Mieczysława Karłowicza w historii muzyki polskiej - pewną i oryginalną - buduje Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2. Młodzieńczy utwór ukończony w 1897 roku składa się z czterech części: Marsza z triem, Romansu, Walca i Finału-allegretta. Z jednej strony budzi uznanie dojrzałym użyciem późnoromantycznej chromatyki, dysonansującej harmoniki oraz niekonwencjonalnymi modulacjami. Z drugiej strony cechy nowatorstwa ustępują powierzchowności rodem z bezbarwnych fragmentów XIX-wiecznej muzyki rosyjskiej, dalekiej od temperamentu artystycznego zrealizowanego w kolejnych dziełach Karłowicza.  

Mała nocna muzyka (1787) Wolfganga Amadeusza Mozarta to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych utworów wiedeńczyka. Zachwycająca lekkością, beztroskim charakterem czteroczęściowa Serenada na orkiestrę smyczkową G-dur nr 13 jest kwintesencją rozrywki. 


Czytaj dalej...

Skromna pikieta przeciwko Spółce POLOmarket w Świdnicy

Byli pracownicy sieci sklepów POLOmarket od połowy lutego br. urządzają pikiety przeciwko byłemu pracodawcy. Odbyły się one już w kilku miastach na terenie całej Polski. Dziś protestujący pojawili się także na Dolnym Śląsku, w tym pod marketem w Świdnicy. Biuro Prasowe Spółki wydało oficjalne oświadczenie, mówiące o ich stanowisku w tej sprawie.

Osoby zatrudnione niegdyś przez Spółkę POLOmarket zrzeszone w Związku Syndykalistów Polski - Grupa POLOmarket walczą m.in. o wypłatę zaległych wynagrodzeń za nadgodziny oraz odszkodowań za pozbawianie prawa do przerwy czy nawet urlopu. Ponadto twierdzą, iż zmuszani byli do fałszowania ewidencji pracy, a w sklepach nie przestrzegane były zasady BHP. Pod jednym z POLOmarketów w Świdnicy pojawiła się dziś zaledwie trójka pikietujących, w dodatku pochodzących z Bydgoszczy.

- Jest nas tak mało, ponieważ planujemy dzisiaj duży protest we Wrocławiu i tam udali się członkowie naszej grupy – relacjonował jeden z protestujących – Pojawiliśmy się już dzisiaj w Wałbrzychu i w Sobótce. W planach mieliśmy też protest przed POLOmarketem w Świebodzicach, jednak ten z dnia na dzień ogłosił remont. Rzekomy remont jest, naszym zdaniem, jedynie obroną przed nami.

Głównym celem dzisiejszych pikiet, odbywających się na terenie Dolnego Śląska, było rozdawanie przechodniom ulotek informujących o łamaniu praw pracowników w sieci sklepów POLOmarket, o którym przekonani są protestujący. Ulotka namawia również do unikania sklepów wymienionej sieci „dopóki problemy pracownicze nie zostaną rozwiązane”. Byli pracownicy POLOmarketu twierdzą także, że nikt z zarządu Spółki nie podjął z nimi dialogu i nie złożył jakichkolwiek wyjaśnień.

W oficjalnym oświadczeniu biura prasowego Spółki czytamy zaś, że: „Spółka POLOmarket wystosowała do każdego z byłych pracowników dwa pisma, w których uprzejmie prosiła o przedstawienie szczegółów roszczeń. Do dziś (…) nikt  nie przedstawił żadnych dowodów umożliwiających Spółce POLOmarket weryfikację zasadności swoich oczekiwań. Państwowa Inspekcja Pracy regularnie przeprowadza kontrole w sklepach sieci POLOmarket. W ciągu roku odbywa się średnio kilkadziesiąt wnikliwych kontroli warunków pracy. Dotychczasowe kontrole PIP nie wykazały istotnych i powtarzających się uchybień, nie potwierdziły też zarzutów formułowanych przez byłych pracowników.”

Ponadto Spółka nie widzi możliwości komunikacji z pikietującymi, ze względu na to jaki styl komunikacji przyjęli (tj.” składanie wyłącznie za pośrednictwem mediów społecznościowych mniej lub bardziej niekulturalnych, często wręcz niecenzuralnych, zawierających szereg przekłamań, niedomówień i insynuacji oświadczeń”).

W dalszej części listu otwartego biura prasowego czytamy: „Pikiety są organizowane przez nielicznych i wedle naszej wiedzy byłych, a nie obecnych (których na terenie całego kraju jest obecnie blisko 6 000) pracowników sieci POLOmarket. Przeciwko jednemu z protestujących z powództwa spółki z sieci POLOmarket toczy się obecnie postępowanie karne o zniesławienie, zaś przeciwko pozostałym sieć POLOmarket złożyła zawiadomienia o możliwości popełniania przestępstw”.

Protestujący zapowiadają kolejne manifestacje na terenie całego kraju, gdyż jak sami twierdzą: "przynoszą one zamierzony skutek".


/JN/
Czytaj dalej...

Powiatowy most w konkursie „Modernizacja Roku 2016”

    Miło nam poinformować Państwa, że zrealizowany przez Powiat Wałbrzyski obiekt mostowy w ciągu drogi powiatowej nr 3464D w miejscowości Jaczków w gminie Czarny Bór został zgłoszony w prestiżowym konkursie „Modernizacja Roku 2016” i po pierwszym etapie uzyskał prawo do udziału w Finale XXI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2016”. Jest to dla nas bardzo cenne wyróżnienie, gdyż do konkursu zgłaszane są różne obiekty budowlane, w tym o ciekawych i nowatorskich rozwiązaniach architektonicznych jak biblioteki, centra kultury, dworce, deptaki i wiele innych.
     Powiatowy most usytuowany jest w ciągu drogi powiatowej nr 3464D nad potokiem Lesk. Przed modernizacją posiadał konstrukcję nośną dwuprzęsłową w postaci kamiennego, półkolistego sklepienia zakończonego kamiennymi ścianami czołowymi wyprowadzonymi ponad jezdnię. Zakres prac obejmował przebudowę mostu o sklepieniu kamiennym na obiekt o konstrukcji dwuprzęsłowej o klasie nośności A wykonanej ze stalowych blach falistych powłokowych połączonych ze sobą za pomocą śrub sprężających i wspartej na dwóch żelbetowych przyczółkach i jednym filarze. Dostosowano szerokość jezdni do parametrów drogi klasy Z, tj. 6 m wraz z wykonaniem chodnika o szerokości 2 m i opaski bezpieczeństwa o szerokości 0,5 m. Na ścianach czołowych zamontowane zostały bariero – poręcze, natomiast wzdłuż pobocza bariery energochłonne. Wzdłuż potoku przed i za mostem wykonano kamienny mur oporowy, a dno potoku pod i w obrębie mostu zostało wzmocnione za pomocą bruku kamiennego. Nowy obiekt jest dużo szerszy i pozbawiony ograniczeń nośności w przeciwieństwie do poprzedniej konstrukcji, a z uwagi na fakt iż jest on w ciągu drogi o sporym natężeniu ruchu, w tym ciężarowego, to nowy obiekt wybitnie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców okolicznych miejscowości. O inwestycje tą aktywnie zabiegał członek Zarządu Powiatu radny Stanisław Janor, który powiedział: „Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali mi potrzebę przebudowy tego mostu z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców a także problem komunikacyjny, gdyż most ten był wąski i posiadał ograniczenie tonażowe, a w okolicy funkcjonują firmy transportowe i usługowe posiadające samochody ciężarowe. Brakowało też bezpiecznego chodnika dla pieszych, dlatego zabiegałem o modernizację tego obiektu”.
     Koszt inwestycji to 944 118,07 zł, w tym 476 628 zł pochodziło z dofinansowania z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Modernizacja_roku_2.jpg
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS